Suured küsimused

On seal keegi?

See on üsna põhimõtteline küsimus. Kui Jumalat ei eksisteeri, siis tema otsimine on mõttetu. Kuid see, et Jumalat ei ole võimalik matemaatiliselt tõestada, et tähenda veel, et teda pole olemas.

Võtame näiteks universumi. Võttes kasutusele sõna „juhuslik“ tõstatab see mitmeid küsimusi. Samal ajal on idee sellest, et kogu universum on tekkinud juhuslikult on laialt levinud. Kui vahel väidetakse, et uskumine on ebaratsionaalne ja teaduslik lähenemine ratsionaalne, siis kasvõi Suure paugu teooriat vaadates on olukord vastupidi.

Sa võid oma kodus teha ühe katse. Võta mingi hulk asju, viska need õhku ja oota, et need langevad oma õigele kohale. Lisaks sellele nõnda, et saab loodud nende omavaheline koherentsus. Sa ütled, et see on naeruväärne mõelda, et kõik omale kohale asetub. Sama on universumi tekkimisega. Kogu universumis on kord ja muster, mida on võimalik näha universaalsetes seadustes, mis hoiavad kõike koos. Kuid kord eeldab korra loojat ja muster disaineri olemasolu.
 
Selliselt ei näi meie universumis olevat juhuslikkust.



Kasutatud on osaliselt väljavõtteid raamatust „Kas muutuvas maailmas on võimalik leida tõde?“ (Discovering Truth in a Changing World Lesslie Newbigin, Alfa International 2003) MTÜ Eesti Alfa loal.