Kes me oleme?
KES ME OLEME?
Me oleme kristlik kaasaegne kogudus Tallinna kesklinnas, kuhu on teretulnud iga inimene sõltumata taustast. Meie Jumalateenistustel kõlab kaasaegne ülistusmuusika ning kõneldakse praktilisi igapäevaellu rääkivad jutlused. Me oleme osa suuremast koguduste ühendusest EKNK (Eesti Kristlik Nelipühi Kirik), mis sai alguse 1991 aastal (meie lugu allpool).
Meie Jumalateenistused toimuvad pühapäeviti 10.30 endises harjuoru võimlas, aadressil toompea 3. Teenistustel toimub ka tõlge inglise keelde! Nädala sees toimuvad mitmeid üritusi ka noortele, lastele, meestele, noortele emadele, jpm. Tere tulemast kõigile!
Meie visioon on näha, et inimesed igast vanusegrupist ja igast eluvaldkonnast kogu eestimaal usuks Jumalat. Me usume, et Jeesus on ainus lahendus langenud inimkonna probleemidele ja ainus tee rahuks Jumalaga ning igaveseks eluks.
MEIE LUGU
Ei ole olevikku ilma minevikuta. Ei ole jõge ilma lätteta. Igal asjal on oma põhjus ja oma arengulugu - oma ajalugu. Nii on ka selle kogudusega.
Nelipühi liikumise keelustamine okupatsiooni ajal, kirikuhoonete konfiskeerimine ja küüditamised on jätnud Eesti Nelipühi Kiriku tegevusse poole sajandi pikkuse lünga.
Käputäie nelipühi pastoritel õnnestus põgeneda küüditamise ja surma eest läände, kus nad rajasid Eesti Nelipühi Kogudusi Euroopas, Põhja Ameerikas ja Austraalias.
Aastal 1983 toimusid esimesed ülemaailmsed Eesti Piiblipäevad Toronto südalinnas asuvas Stone Churchis Eesti Nelipühi Koguduse korraldusel, kus pastoriks oli Allan Laur (fotol paremalt esimene). Kõnelejate ja loengute pidajate hulgas olid ka pastorid Märt Vähi (fotol paremalt kolmas) ja Harry Leesment (fotol keskel). Ühislõuna ajal istusid Laur, Vähi ja Leesment ühise laua ümber. Korraga ütleb pastor Märt Vähi: "Tuleb aeg, mil meie kolmekesi töötame koos!" See oli esimene prohvetlik sõna ja seeme sellele, mis järgnes.
Pastor Harry Leesment (fotol) tuli usule Austraalias ja tema vaimulikuks õpetajaks ja juhiks oli Yngve Voldemar Õlvingsson - Tallinna Nelipühi Koguduse esimene pastor ja ajakirja "Valguse"ellukutsuja.
Kord sõitis Harry leesment lennukiga Austraaliasse. Vahemaandumisel Singaporis avastati sellel lennukil tehniline probleem ja reisijad jäeti remonditöö lõppu ootama. Sellel ootamisajal tuli pastor Harryle sisemine selgus. Suures vaimustuses helistas ta jalamaid oma abikaasa Jackiele (fotol): "Meie kolime Eestisse, hakka pakkima...
Jackie ütles vahele: "Küll Jumal siis ka mulle sellest räägib" ja pani toru hargile.
Pastor Allan Laur (fotol) sündis Rootsis. Tema isa Herman Laur oli pastor ja tegutses evangelistina ja hiljem karjasena Hiiumaal. Paguluses oli ta Stockholmi Eesti Nelipühi Koguduse pastor ja rajas kogudusi üle Rootsimaa. Lisaks isale oli Allani elus eriliseks mõjutajaks Evald Kiil, New York'i Petaania Nelipühi Koguduse pastor ja pastor Herbert Söderholm, ajakirja "Valguse" peatoimetaja.
Pastor Märt Vähi (fotol) sündis Rootsis, kuid kasvas üles Kanadas, kus teenis nelipühi kogudust Frederictoni linnas. Eelnevalt oli ta 7 aastat elanud Euroopas, kus tema põhiliseks tegevuseks oli Piiblite salavedu Eestisse ja endisesse Nõukogude Liitu.
Suvel 1990 toimus viie nädala jooksul Eesti Kristlik Seminar Pirita Olümpia Keskuses. Osavõtjaid oli 70, kuid soovijaid oli mitmekordselt rohkem. Õpetajateks oli pastorid Laur, Leesment ja Vähi. Avakõne pidas "Youth with a Misson'i" rajaja Lawrence Cunningham. Ürituse kulutused kandsid täies ulatuses vennad Oleg ja Andres Sõnajalg ja need vastasid 20-le aastapalgale.
Samal aastal toimus läbirääkimine Evangeeliumi Kristlaste Baptistide Liidu presidendiga ja Metodisti Kiriku Superintendendiga pastorite Vähi, Leesmendi ja Lauri tuleku üle Eestisse. Arutati ka uue koguduse rajamist Tallinnas.
Suvel 1991 saabusid pastorid oma peredega Eestisse. Eelnevad sündmused olid rasked. Ametist lahkumine ja hüvasti jätmine kogudustega, kellele otsus pastorite Leesmendi ja Lauri suhtes tuli ootamatult ja kiiresti. Perede üleskiskumine ühiskonnast, kus juured olid nii sügavale kasvanud, tõi enesega kaasa pisaraid, pahameelt ja põnevust - kõike! Kohale jõudes olid eriliseks abiks vennad Sõnajalad ja härra Ants Paju, kes ise oli siirdunud idast tagasi kodumaale ja mõistis raskusi, mis ees ootasid.
Korraldati jällegi Kristlik Seminar, mis seekord viidi läbi Sakala Keskuses. Vabal ajal viidi kristlik sõnum tänavatele ja turgudele ja kuulajaid oli palju. Inimeste avatus oli suur ja paljud pöördusid Jumala poole. Kuna pöördunute arv oli suur, leiti vajadus rajada kogudus Sakala Keskusesse.
Fotol Sakala keskus.
Avajumalateenistus peeti 17. augustil 1991. Sellest kirjutab toonane leht, et teade uue kiriku rajamisest just Sakala keskusesse oli ennekuulmatu. Ometi oli tulijaid rohkesti. Neid tervitati juba uksel ja suunati sõbralikult saali. Tulijaid oli niipalju, et avati ka rõduruumid. Jutud, mida räägiti, olid südamlikud ja rõõmsad. Laulud, mida lauldi, hoogsad ja üleskutsuvad.Uus kirik tõestas, et pikad näod, venivad laulud ja kellaga torn ei pea olema kiriku tunnusteks.
Nüüd algas uue koguduse ülesehitamine ja korrastamine. See aeg esitas kõikidele osalejatele suuri väljakutseid. Näiteks need, kes olid uute kristlase klassi läbi teinud,hakkasid järgmist klassi ise õpetama. Oli palju rõõmu ja segadust, kuid kõige selle seest kasvas välja kogudus.
Pisihaaval, samm-sammult on koguduse töö arenenud selleks, kes ta täna on.
Vaata veel: